Warning: Creating default object from empty value in /wp-content/themes/minamaze/admin/main/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Przyjmij pielgrzymów – Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Przyjmij pielgrzymów

Już za 4 miesiące Kraków ugości młodych z całego świata.  Pomóż miastu wejść w rolę gospodarza – przyjmij pielgrzyma!

Młodzi przybędą w przyszłym roku do Krakowa, aby spotkać Chrystusa, papieża oraz pobyć we wspólnocie ze swoimi rówieśnikami – z Polski i ze świata.

– Ci, którzy przyjadą na pewno będą chcieli zostać naładowani energią wiary. Oni przyjeżdżają po to, żeby pokazać swoją wiarę, ale też zobaczyć innych młodych, którzy nie boją się powiedzieć – „Jesteśmy ludźmi wierzącymi, ufamy Jezusowi Chrystusowi” – zapewnia ks. Jacek Wójcik, zmartwychwstaniec, reprezentant Bułgarii podczas II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM 2016.

Młodzi liczą na gościnę polskich rodzin w dniach 25 – 31 lipca. Czego potrzebuje pielgrzym? 3m2 powierzchni, dostępu do łazienki oraz uśmiechu. Jako gospodarze nie musimy zapewniać swoim gościom łóżka i pościeli – będą mieć ze sobą karimatę i pościel. Pielgrzymi cały dzień spędzają poza domem uczestnicząc w Wydarzeniach Centralnych oraz m.in. w katechezach, spotkaniach z członkami ruchów religijnych, koncertach. Dlatego nie potrzeba brać urlopu w pracy.

Brak znajomości języka obcego także nie powinien stanowić przeszkody w zaproszeniu młodych do swojego domu. Podstawa porozumienia to otwarte serce. Dla pielgrzymów oraz gospodarzy będą opracowane specjalne słowniczki oraz aplikacje, które ułatwią komunikację. Już teraz można przetestować aplikację, dostępną w wersji beta (na razie na system Android), którą można pobrać TUTAJ. Zapewnienie posiłków nie jest koniecznością, lecz przygotowanie śniadania z pewnością będzie miłym gestem.

Otwierając swoje domy podczas ŚDM będziemy mogli przyjrzeć się wierze młodych ze świata i poznać ich codzienność. Przyjeżdżający do Polski pielgrzymi również spodziewają się wymiany doświadczeń.
– Chcielibyśmy pokazać młodym jak żyje na co dzień rodzina w Polsce, rodzina wierzących ludzi. Więc oczekujemy szczególnie na przyjęcie naszej młodzieży w rodzinach – tłumaczy Elena Timokhina z Surgutu (zachodnia Syberia), obecna na Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM.

Aby przyjąć pielgrzymów, stając się współgospodarzem Światowych Dni Młodzieży, należy wypełnić i złożyć deklarację w swojej parafii. Formularz znajdziesz na stronie internetowej lub w parafii, będzie także rozprowadzany podczas wizyty duszpasterskiej – kolędy. Parafialny Komitet Organizacyjny ŚDM zapewni pielgrzymom m.in. transport, ubezpieczenie, organizację czasu wolnego oraz pomoc w tłumaczeniach.

Więcej informacji oraz plik z deklaracją do pobrania TUTAJ.